Młodzieżowy KS Miedź Legnica pomijany przy podziale miejskich dotacji…

Stały fragment gry (8) – Panorama Legnicka, 1 marca 2016

 Młodzieżowy KS Miedź Legnica pomijany przy podziale miejskich dotacji…

Nie ukrywam, że temat dzisiejszego felietonu miał być zgoła inny. Historia naszego lokalnego futbolu musiała ustąpić jednak wydarzeniom bieżącym. Tym bardziej, że sprawa, którą chcę przedstawić rozemocjonowała legnickie środowisko piłkarskie. Chodzi mianowicie o podział dotacji otwartych, czyli dofinansowania miejskiego sportu przez legnicki samorząd. W tym wypadku nie musimy pytać, o co chodzi, bo wiadomo… chodzi o kasę. Jedni dostali, i to całkiem sporo, drudzy również dostali, ale znacznie mniej, a trzeci… po raz kolejny zostali pominięci w podziale „tortu”. Nie ma, co ukrywać, że największym beneficjentem miejskiego wsparcia jest Akademia Piłkarska Miedzi Legnica, która dostała aż 450 tys. złotych. Tym trzecim pominiętym jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Młodzieżowy Klub Sportowy Miedź Legnica. To nie błąd czytelniku. Tak, w naszym mieście działają dwa kluby szkolące dzieci i młodzież, którego głównym członem nazwy jest Miedź Legnica. Spróbujmy przybliżyć genezę tego nazwowego rozdwojenia.

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Młodzieżowy KS Miedź Legnica powstało w 2010 roku z inicjatywy trenerów pracujących w grupach młodzieżowych upadającej Autonomicznej Sekcji Piłki Nożnej Miedź Legnica. ASPN przeżywał ogromne problemy organizacyjno-finansowe i jego likwidacja była bardzo realna. Pomysł na rejestrację stowarzyszenia miał na celu płynne przejęcie szkolenia i uniknięcie sytuacji, kiedy to zdolna młodzież zaprzestałaby treningów. Kilka miesięcy po rejestracji nowego klubu okazało się, że do ASPN zgłosił się możny sponsor, którym był Andrzej Dadełło. Powstała nowa spółka MKS Miedź Legnica SA, w ramach, której została utworzona Akademia Piłkarska. Zarząd stowarzyszenia stanął przed naturalnym dylematem, co dalej robić. Zlikwidować klub czy kontynuować działalność. Po konsultacji z rodzicami postanowiono utrzymać szkolenie w przedziale wiekowym, w którym Akademia Piłkarska nie prowadziła zajęć. I tak, we wrześniu 2011 roku na zajęcia trafiła pierwsza grupa chłopców. Obecnie klub zarządzany przez prezesa Piotra Piwowarczyka to siedem roczników trenujących w dziewięciu grupach i aż 210 zawodników chcących rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. To również czternastu szkoleniowców, w tym trzech z wysokimi trenerskimi uprawnieniami UEFA A. Misją szkółki od początku było propagowanie i popularyzacja sportu i kultury fizycznej a w szczególności piłki nożnej, jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Klub promuje zdrowy tryb życia i dobrą zabawę dla dzieci.

Młodzieżowy KS organizuje również wiele imprez piłkarskich, w tym coraz bardziej popularny w regionie Turniej Bałwankowy. Utrzymanie oraz organizacja takich przedsięwzięć kosztują. Zarządzający stowarzyszeniem mają prawo pytać, dlaczego ich klub jest notorycznie pomijany w podziale dotacji. Słusznie pyta prezes Piwowarczyk, czym różnią się dzieci trenujące w Akademii od tych trenujących w Młodzieżowym KS. Rozgoryczenie jest duże i w klubie nie próbują tego ukrywać. Zniesmaczeni zaistniałą sytuacją są również rodzice dzieci, którzy głośno swoje niezadowolenie wyartykułują przy najbliższych wyborach samorządowych.

Maciej Matwiej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s