VfB Liegnitz…

Stały fragment gry (11) – Panorama Legnicka, 22 marca 2016

 VfB Liegnitz…

Tak, to już czas, aby w Legnicy powstała publikacja o piłkarstwie w Liegnitz. To prawda, materiałów i źródeł jest naprawdę niewiele. Ten, kto podejmie się tego tematu nie będzie miał łatwo. Pomocy powinien szukać za Odrą. Dlaczego? Bo właśnie za naszą zachodnią granicą pisze się co raz więcej o okresie przedwojennego piłkarstwa na Dolnym Śląsku. Dzięki kilku ośrodkom naukowym w Niemczech zaczęto odtwarzać tę przeciekawą i przebogatą historię lokalnej piłki nożnej. Najbardziej znanym badaczem niemieckiego futbolu jest bez wątpienia Hardy Grüne, pisarz, historyk, dziennikarz i statystyk. Grüne jest autorem wielu publikacji, w tym piłkarskich encyklopedii, leksykonów i monografii. W jego książkach i artykułach możemy natrafić również na ślady legnickiego piłkarstwa. Dzięki jednej z nich chciałbym przedstawić Państwu klub, którego dokonania stawiają go w szeregu z tymi najbardziej utytułowanymi w naszym mieście. Klubem tym był VfB czyli Verein für Bewegungsspiele Liegnitz e.V.

Związek sportowy VfB Liegnitz, czyli Stowarzyszenie Gier Ruchowych powstał 22 listopada 1919 r. dzięki grupie młodych zapaleńców, dla których zajęcia ruchowe były jednym z elementów ogólnego doskonalenia. Obok ATV Liegnitz był najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim z naszego miasta. Na początku sekcja piłki nożnej była jedną z wielu obok lekkoatletycznej, hokejowej, piłki ręcznej i tenisowej. Głównym problemem młodego stowarzyszenia był brak własnej bazy treningowej. Pomimo trudności z boiskiem sekcja piłkarska już w sezonie 1921/1922 była jedną z najlepszych w okręgu legnickim.

Warto przy okazji wyjaśnić jak wyglądał przedwojenny system rozgrywek w Niemczech. Zawody były bardzo zregionalizowane. Rywalizacja rozpoczynała się w prowincjach, następnie zwycięzcy walczyli w okręgach gdzie triumfatorzy mogli otrzymać przepustkę do turniejów na szczeblu centralnym. Od sezonu 1933/1934 przeorganizowano system. Postanowiono utworzyć ligi okręgowe gdzie nowością była walka o awans, ale również i utrzymanie.

Wracając do VfB, warto odnotować, że pierwsze piłkarskie sukcesy przyszły bardzo szybko. Już w sezonie 1926/1927 futboliści w biało-czerwono-czarnych strojach wywalczyli mistrzostwo Dolnego Śląska.  Tytuł upoważnił legniczan do startu w turnieju regionalnym o mistrzostwo południowo-wschodnich Niemiec. W rozgrywkach regionalnych VfB sukcesów jednak nie odniosło. Za to mistrzostwo Dolnego Śląska udało się zdobyć jeszcze sześciokrotnie w sezonach 1927/1928, 1928/1929, 1929/1930, 1930/1931, 1931/1932 i 1932-1933. Lepszym wynikiem mogła poszczycić się tylko wspomniana drużyna ATV czyli Alter Turnverein Liegnitz, która sięgała po mistrzostwo jedenastokrotnie.

Najlepszym piłkarsko okresem był bez wątpienia sezon 1930/1931 kiedy to po wywalczeniu mistrzostwa Dolnego Śląska i wicemistrzostwa południowo-wschodnich Niemiec, zespół przystąpił do turnieju finałowego o mistrzostwo Niemiec. 10 maja 1931 r. drużyna z Legnicy spotkał się z ekipą Tennis Borussia Berlin w ramach 1/8 finału mistrzostw.  Na Stadionie Gesundbrunnen, historycznej arenie klubu Hertha BSC Berlin, przy piętnastotysięcznej publiczności, legniczan zjadła trema i ulegli wysoko 1:6. Choć przygoda w Berlinie zakończyła się przegraną, klub święcił triumfy popularności nie tylko w mieście, ale i w innych regionach Niemiec.

Czasy dojścia do władzy hitlerowców nie były okresem szczęśliwym dla VfB Liegnitz. Klub nie mógł odnaleźć się w zreorganizowanych rozgrywkach. Już w trakcie II wojny światowej, w sezonie 1940/1941, legniczanom udało się awansować do Gauligi Śląskiej. Jest to ostatni sukces piłkarski drużyny, która swoje mecze rozgrywała na boisku przy Oertel Ring, obecnie kompleks boisk Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica po między ulicą Okrężną i Świerkową. Wkroczenie wojsk Armii Radzieckiej do Legnicy w lutym  1945 r. było końcem nie tylko dla związku sportowego VfB, ale i całej niemieckiej Liegnitz.

Jedną z nielicznych pamiątek po klubach z minionej Legnicy są artykuły prasowe, zdjęcia i znaczki z herbem właśnie VfB. Jako ciekawostkę zdradzę, że jeden z takich wartościowych okazów jest u kolekcjonera i sympatyka futbolu mieszkającego w naszym mieście. To bardzo dobra informacja dla wszystkich tych zapaleńców żyjących historią lokalnego futbolu, którzy marzą o muzeum historii sportu w Legnicy. Co tam muzeum, izba pamięci na początek byłaby czymś naprawdę wartościowym, a taki okaz byłby na pewno jego „diamentem”.

Maciej Matwiej

 

0082 a
Drużyna VfB na boisku przy Oertel Ring, dawnym lądowisku sterowców (fot. Liegnitz.pl)
Reklamy

6 komentarzy Dodaj własny

 1. Tomnik pisze:

  Było czym się chwalić i oby było czym się chwalić patrząc na obecną Miedź. Determinacja i pieniądze jeszcze są a co będzie to zobaczymy?
  Dzięki Maćku za ciekawą historię, pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję za komentarz. Ciąg dalszy historii legnickiego piłkarstwa nastąpi…

   Polubienie

 2. Robot pisze:

  Super artykuł. Klubów piłkarskich było w przedwojennej Legnicy chyba z dziesięć. Chętnie przeczytałabym książkę poświęconą piłkarzom w Liegnitz. Czekam na kolejne artykuły o innych legnickich klubach.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Dziękuję za dobre słowo i komentarz. Kolejny klub z Liegnitz, którego historię będę chciał przedstawić to ATV. Proszę czytać Panoramę Legnicką lub śledzić mojego bloga. Dołączam pozdrowienia!

  Polubienie

 4. urzednik pisze:

  Historia Liegnitz jest pasjonująca. Dobrze, że jest klimat w mieście aby takie rzeczy badać i opisywać.

  Polubienie

 5. boniek pisze:

  super

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s