Blog Piłkarska Mafia…

Stały fragment gry (15) – Panorama Legnicka, 19 kwietnia 2016

Blog Piłkarska Mafia…

Z korupcją w polskiej piłce spotkałem się bardzo wcześnie. Było to w sezonie 1986/1987. Pamiętam to doskonale, bo mecz Zagłębia Lubin z Ruchem Chorzów, który był moim pierwszym w życiu na stadionie Górniczego Ośrodka Sportu, został uznany przez Polski Związek Piłki Nożnej za odbyty, ale klubom odebrano punkty w związku z podejrzeniami o ustawianie wyników. Sam do dzisiaj się zastanawiam jak po czymś takim pozostałem pasjonatem krajowego futbolu. Później był pamiętny baraż Miedzi Legnica z Stalą Mielec o awans do ekstraklasy. Wtedy faktycznie rozgoryczenie było ogromne. Po raz trzeci z korupcją zetknąłem się w trakcie pisania biografii Wojciecha Górskiego. Wiedząc, że temat gatunkowo jest ciężki, pracę nad książką rozpocząłem właśnie od korupcji w Górniku Polkowice (łącznie w tym wątku sąd skazał 48 oskarżonych o korupcję, a sprawa dotyczyła aż 40 meczów klubu z Polkowic). I to wtedy poprosiłem o pomoc Dominika Panka, dziennikarza śledczego opisującego aferę korupcyjną w polskiej piłce nożnej oraz autora Bloga Piłkarska Mafia.

Dominik Panek od 2008 roku – niczym skuteczny inkwizytor – tropi patologie związane z korupcją w naszym futbolu. Zaczęło się od gromadzenia materiałów podczas dziennikarskiej pracy w Radiu Wrocław. Jak sam mówi, przerodziło się to w hobby, pasję, a nawet nałóg. To właśnie jego blog stał się najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o tym haniebnym procederze. Często z treści na blogu korzystali również główni zainteresowani, czyli piłkarze, sędziowie czy działacze skazywani prawomocnymi wyrokami. Nierzadko autor publikacji spotykał się również z atakami anonimowych czytelników. Choć przeróżne groźby, nawet takie o charakterze siłowym, były mocno ukierunkowane w jego stronę, nigdy nie dał się zastraszyć. Wydaje się, że właśnie takie epizody były motywatorem do dalszej śledczej pracy.

To, co mnie zdziwiło w rozmowie z Pankiem to absolutny brak kontaktu dziennikarza z władzami PZPN. Jeżeli dochodzi do sporadycznych rozmów, to osoby te proszą o anonimowość, aby nie sprawiać im problemów.

Zasadnym staje się pytanie czy Blog Piłkarska Mafia jest jeszcze potrzebny. Panek odpowiada: – Zakładając bloga postanowiłem, że będę go prowadził przez cały czas trwania procesów sądowych, dotyczących tej materii. Aż do prawomocnych wyroków we wszystkich sprawach. Trudno jednak przewidzieć jak to się wszystko potoczy w przyszłości. Chciałbym, aby koniec bloga zgrał się z zakończeniem ostatniego procesu.

Życzmy, więc Dominikowi Pankowi wytrwałości i cierpliwości w misji, którą rozpoczął i tak sukcesywnie kontynuuje. To przecież dzięki takim ludziom z pasją, dzięki kolejnym ich artykułom piętnującym te patologie, nasza ukochana dyscyplina staje się bardziej transparentna i… po prostu lepsza.

Maciej Matwiej

Maciej Matwiej – historyk, menadżer, autor książki biograficznej „Wojciech Górski – Jeśli w coś mocno wierzysz” o legendzie i wychowanku Miedzi Legnica, bloger, felietonista Panoramy Legnickiej

blog piłkarska mafia
Blog Piłkarska Mafia
Reklamy

4 komentarze Dodaj własny

 1. SqubyDoo pisze:

  To prawda. Panek robi kawał dobrej roboty. Sam często wchodzę na bloga i włosy wypadają jak czytam co się działo. Mafia to mało powiedziane.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Stopień skażenia naszej piłki przed 2004 r. był powalający. Wypada się łudzić, że teraz jest inaczej 😉

   Polubienie

 2. Luzak pisze:

  Oby wiecej takich ludzi jak Panek. Jak go kiedys spotkam, to wycaluje i postawie piwo.
  He he he dobre

  Polubienie

 3. Fryzjer pisze:

  Tymczasem Łukasz G. kolejny piłkarz Miedzi skazany za korupcję. Co na to klub. Nic milczy. Skandal.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s