Piłkarskie towarzystwo dyskusyjne…

Stały fragment gry (29) – Panorama Legnicka, 23 sierpnia 2016

Piłkarskie towarzystwo dyskusyjne…

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie projekt, który roboczo nazwałem Legnickie Piłkarskie Towarzystwo Dyskusyjne.  Twór to czysto teoretyczny, ale mający już swoich nieświadomych członków. Jednym z nich jest na pewno Jerzy Koziński, były wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, z którym w miarę regularnie spotykam się, aby przy kawie lub zielonej herbacie podnosić problemy lokalnego futbolu. Drugim „członkiem” nieistniejącego jeszcze towarzystwa jest na pewno Paweł Kościółek, z którym zawsze i o każdej porze mogę porozmawiać o legnickiej „skopanej”. Trzecim jest Janusz Kudyba, który do niedawna piastował ważną funkcję dyrektora Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica, a w przeszłości dwukrotnie przywdziewał się w dres pierwszego trenera „Miedzianki”. Jest jeszcze Robert Krawczyński, jeden z najlepszych statystyków, nie tylko legnickiego, ale i krajowego futbolu.

Pomysł, aby spotykać się z ludźmi piłkarskiego środowiska zrodził się w mojej głowie jeszcze w trakcie pisania książki o Wojciechu Górskim. Właśnie wtedy dostrzegłem, że jest zapotrzebowanie na takie przedsięwzięcie. Naturalnie rodzi się pytanie, jaki cel, oczywiści po za czysto towarzyskim, powinien przyświecać temu gronu. Głównym miałoby być sukcesywne odtwarzanie nie spisanej historii lokalnego piłkarstwa. Marzy mi się, aby docierać do najstarszych działaczy, którzy pamiętają trudne początki legnickiego sportu. Musimy to zrobić teraz, bo za kilka lat będzie po prostu za późno. Kolejnym celem byłaby analiza bieżących wydarzeń piłkarskich, które zachodzą w naszym mieście. Dobrze by było, aby towarzystwo mogło stać się naturalnym ciałem opiniotwórczym, a może z czasem i doradczym.

I na koniec podzielę się, kogo widziałbym w gronie stałych współpracowników. Po za działaczami i menedżerami piłkarskimi, statystykami, byłymi piłkarzami i trenerami, zależałoby mi, aby projekt wsparli legniccy dziennikarze, którym lokalna piłka nie jest obojętna. Jest w tym gronie kilku pozytywnych zapaleńców, którzy na pewno wnieśliby wiele dobrego w szeregi forum.

Mam nadzieję, że dzień 19 sierpnia 2016 r. przejdzie do historii opisanego projektu. Właśnie wtedy, w gościnnych progach Qubus Hotelu Legnica, udało mi się spotkać – zaznaczam przez przypadek(!) – z trzema wyżej wymienionymi osobistościami naszej lokalnej piłki nożnej. Czy możemy już mówić o „ojcach założycielach”? Na razie za wcześnie na takie deklaracje. Najważniejsze, że jest pomysł i chęci do działania. O efektach będę informował.

Maciej Matwiej

P8190002.JPG
„Ojcowie założyciele” LPTD? Od prawej: Janusz Kudyba, Jerzy Koziński, Maciej Matwiej i Paweł Kościółek (fot. M.Matwiej)
Reklamy

2 komentarze Dodaj własny

  1. Robert pisze:

    Dziękuję za wyróżnienie.

    Polubione przez 2 ludzi

  2. Nie mogło Cię zabraknąć Robercie 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s