Polscy piłkarze na Igrzyskach Olimpijskich

dnia

Stały fragment gry (30) – Panorama Legnicka, 30 sierpnia 2016

 Polscy piłkarze na Igrzyskach Olimpijskich…

Skończyły się emocje związane ze startem naszych sportowców na XXXI Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W klasyfikacji medalowej, z dorobkiem 11 krążków, zajęliśmy odległe 33. miejsce. Nie ma co ukrywać, że zapowiedzi płynące z Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz z Ministerstwa Sportu były bardziej mocarstwowe. Również oczekiwania kibiców były duże. Ilość medali oddaje niestety stan naszego sportu. I czas na poważne analizy i wdrożenie zmian w systemie kwalifikacji olimpijskich.

Olimpiada w Rio była niestety kolejną bez naszych piłkarzy nożnych. To szóste z kolei letnie igrzyska, do których nie zakwalifikowali się nasi futboliści. To prawda, na olimpiadach nasza piłkarska reprezentacja grała okazjonalnie, raptem siedem razy. Udało się jednak przywieźć aż trzy medale, w tym złoty i dwa srebrne. Spróbujmy przypomnieć sobie wszystkie starty Polaków.

Zadebiutowaliśmy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku, które rozgrywane były na stadionach i arenach w Paryżu. W pierwszej rundzie Polska przegrała z Węgrami 0:5 i zakończyła swoją francuską przygodę.

W 1936 roku w Berlinie było zdecydowanie lepiej. Już w pierwszej rundzie wzięliśmy rewanż za olimpijski debiut i pokonaliśmy Węgrów 3:0. W ćwierćfinale po dramatycznej potyczce wygraliśmy 5:4 z Wielką Brytanią. W półfinale przegraliśmy 1:3 z Austrią, a w meczu o brązowy medal ulegliśmy 2:3 Norwegii. Do pierwszego w historii medalu zabrakło naprawdę niewiele.

Pierwszy powojenny start przypadł na olimpiadę w 1952 roku rozgrywaną w stolicy Finlandii. Występ zakończyliśmy na pierwszej rundzie po przegranej z reprezentacją Danii (0:2).

W 1960 roku w Rzymie rozpoczęliśmy od wygranej 6:1 z Tunezją. Niestety kolejne przegrane z Danią (1:2) i Argentyną (0:2) uplasowały Polaków na trzecim, niepremiowanym miejscu w tabeli. Po raz kolejny olimpijski start zakończyliśmy niepowodzeniem.

Po raz piąty Polacy wystartowali w Monachium w 1972 roku. Po fantastycznym turnieju, drużyna legendarnego Kazimierza Górskiego zdobyła złoty medal. W finale wygraliśmy 2:1 z zawsze groźnymi Madziarami. Drużyna Górskiego wystąpiła w następującym składzie: Kostka – Gut, Ćmikiewicz, Gorgoń, Anczok, Szołtysik – Deyna (Szymczak), Maszczyk, Kraska – Lubański, Gadocha. Polacy zagrali wybornie, a lider naszej drużyny Kazimierz Deyna, z 9 golami został królem strzelców olimpijskiego turnieju.  Do dziś, olimpijskie złoto z Monachium, to największy sukces naszej piłki nożnej!

Cztery lata później na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu piłkarze Górskiego zdobyli srebrny medal. Finałową przegraną 1:3 z reprezentacją Niemieckiej Republiki Demokratycznej uznano za porażkę. W konsekwencji ze stanowiskiem selekcjonera pożegnał się Kazimierz Górski.

Ostatni dotychczasowy występ Polaków na igrzyskach miał miejsce w Barcelonie w 1992 roku. Team trenera Janusza Wójcika, po fantastycznym i emocjonującym turnieju, wywalczył srebrny medal olimpijski. W finale „Biało-czerwoni” ulegli 2:3 rozpędzonym gospodarzom. W pamiętnym meczu na stadionie Camp Nou zagraliśmy w następującym składzie: Kłak – Wałdoch, Łapiński, Koźmiński – Staniek, Brzęczek, Kobylański, Gęsior, Jałocha (Świerczewski) – Kowalczyk, Juskowiak. Ten ostatni, z 7 golami został królem strzelców turnieju.

Występ w Barcelonie był ostatnim naszej reprezentacji na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Kolejne igrzyska odbędą się w odległej stolicy Japonii. Już dziś władze naszego piłkarskiego związku powinny rozpocząć odpowiednią selekcję, aby „Biało-czerwonych” nie zabrakło w 2020 w Tokio.

Maciej Matwiej

Maciej Matwiej – historyk, menedżer, autor książki biograficznej „Wojciech Górski – Jeśli w coś mocno wierzysz” o legendzie i wychowanku Miedzi Legnica, bloger, felietonista Panoramy Legnickiej

Poland_NT_1924
Piłkarska reprezentacja Polski na Igrzyska Olimpijskie Paryż 1924 (fot. autor nieznany, źródło: Dziesięciolecie Polski odrodzonej. Księga pamiątkowa. 1918–1928, Kraków–Warszawa: Ilustrowany Kuryer Codzienny, 1928, s. 854)

 

Reklamy

2 komentarze Dodaj własny

  1. Robert pisze:

    Super że poruszyłeś ten temat, pozwolę sobie na uzupełnienie i opiszę to zdjęcie. Stoją od lewej Stefan Fryc (Cracovia); Henryk Reyman (Wisła Kraków); Józef Kałuża (Cracovia); Wawrzyniec Cyl (ŁKS Łódź); Leon Sperling (Cracovia); Wacław Kuchar (Pogoń Lwów); Mieczysław Batsch (Pogoń Lwów); Mieczysław Wiśniewski (Wisła Kraków); siedzą od lewej: Marian Spoida (Warta Poznań); Zdzisław Styczeń (Wisła Kraków); Stanisław Cikowski (Cracovia)

    Polubione przez 1 osoba

    1. Widać, że Kraków był wtedy ośrodkiem piłkarski numer 1 w naszym kraju.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s