Menu prosto z Księstwa Monaco…

Stały fragment gry (32) – Panorama Legnicka, 13 września 2016

Menu prosto z Księstwa Monaco…

W mojej kolekcji pamiątek związanych z historią legnickiego piłkarstwa pojawiła się kolejna ciekawa pozycja. Menu z uroczystej kolacji wydanej przez AS Monaco z okazji meczu rewanżowego pierwszej rundy Pucharu Zdobywców Pucharów z Miedzią Legnica. Warto więc przypomnieć, co też znalazło się 29 września 1992 r., w przededniu meczu, na stołach „Salon Bellevue” w Cafe de Paris.

Z karty dowiadujemy się, że tego dnia gości z Polski podjęto następującymi specjałami. Na przystawkę podano homara, langustę i langustynki na młodej sałacie z olejem z orzechów laskowych.  Danie zasadnicze to gulasz jagnięcy z warzywami sezonowymi. Do dyspozycji nasi piłkarze i towarzyszący im oficjele mieli również tacę serów dojrzewających „Maitre Corbeau et Renard”. Nazwa, to oczywiście nawiązanie do bajki Jeana de La Fontaine pt. „Kruk i lis”.

Na deser serwowano ciasto vacherin w trzech smakach podane z plastrami owoców. Potrawy z Księstwa Monaco popijano doskonałą Mokką. Podniebienia można było również uraczyć doskonałym szampanem i winami: Magnum Baron de Ladoucette Pouilly Fume, rocznik 1989 i Pommard Clos des Epanots Latour, rocznik 1985.

Dla koneserów dostępne były również trunki mocniejsze: Bas Armagnac Chateau de Laubade, rocznik 1938 oraz Koniak Grande Champagne Hennessy Paradis. Z tego, co pokazali nasi piłkarze dzień później na Stade Luis II wiemy, że ostatnie pozycje bogatego menu nie były przez nich poddane degustacji.

Liczę, że mój gastronomiczno-piłkarski felieton sprowokuje któregoś z pracowników AS Monaco i w drodze rewanżu odpisze nam, co jedli piłkarze Les Rouge et Blanc podczas pobytu w Polsce. Może lepiej nie prowokować?

Maciej Matwiej

P9100001.jpg
Menu prosto z Księstwa Monaco (fot. M.Matwiej)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s