Remis po pięciu partiach w meczu Carlsena z Karjakinem o mistrzostwo świata w szachach…

Stały fragment gry (43) – 18 listopada 2016

Remis po pięciu partiach w meczu Carlsena z Karjakinem o mistrzostwo świata w szachach…

Od 11 listopada 2016 r. miłośnicy królewskiej gry pasjonują się meczem o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy Norwegiem Magnusem Carlsenem, aktualnym championem i liderem listy rankingowej FIDE oraz Siergiejem Karjakinem, pretendentem z Rosji. Po pięciu partiach mamy remis 2,5:2,5 co oznacza, że wszystkie dotychczasowe starcia zakończyły się remisem.

Pierwsza partia, którą w imieniu Carlsena rozpoczął uroczystym posunięciem aktor Woody Harrelson, trwała 42 posunięcia. Norweg rozpoczął z prawdziwym rozmachem tzw. atakiem Trompowskiego. Bardzo ofensywny debiut nie przyniósł jednak białym przewagi. Presja, którą wywoływał Carlsen na pretendencie nie przyniosła spodziewanego efektu. Po czterech godzinach gry padł remis.

Również w kolejnych czterech odsłonach mistrzostw rozgrywanych w Nowym Jorku dało się dostrzec ostrożność w strategiach obydwóch szachistów. W drugiej partii zawodnicy zgodzili się na remis po trzech godzinach i 33 ruchach. W miarę emocjonująca była końcówka trzeciej partii, w której kunszt w obronie pokazał pretendent urodzony na Krymie. Również w czwartej partii dużej przewagi w ofensywie nie wykorzystał Norweg. O niewykorzystanej sytuacji aktualnego mistrza świadczyło zdenerwowanie na konferencji prasowej po pojedynku.

Piąta partia różniła się od poprzednich tym, że inicjatywę i lekką przewagę wypracował sobie Karjakin. Challenger z Rosji nie zdołał jednak przekuć przewagi w zwycięstwo i partia po 51 posunięciach zakończyła się ponownie remisem.

W szóstej partii, która zostanie rozegrana w piątek 18 listopada, białymi zagra Siergiejem Karjakinem. Wygrana na tym etapie meczu któregokolwiek z szachistów może zbudować przewagę psychologiczną, która może pozwolić na sięgnięcie po upragniony i prestiżowy tytuł. Mistrzowski mecz wchodzi w decydująca fazę.

Maciej Matwiej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s