Wartościowa książka pod choinkę…

dnia

Stały fragment gry (50) – 22 grudnia 2016

Wartościowa książka pod choinkę…

Wiadomo, że grudzień to miesiąc radości wynikającej ze Świąt Bożego Narodzenia. To również czas refleksji, która pozwala nam częściej niż w innym okresie roku sięgnąć po dobrą książkę. Przyznam, że na moim blogu nie było dotąd recenzji piłkarskich publikacji. Mam nadzieję, że tym dzisiejszym tekstem rozpocznę nowy etap „Stałego Fragmentu Gry”.

Z pełną odpowiedzialnością chciałbym polecić Państwu pozycję wydawniczą, która ukazała się na rynku aż dwanaście lat temu. „Odznaki i medale Polskiego Związku Piłki Nożnej 1919-2004”, bo o niej mowa, to księga powstała z inicjatywy działaczy PZPN. Przedstawia kawał historii największego sportowego związku w Polsce, opowiedzianej odznakami i medalami wydanymi i przyznanymi przez piłkarską centralę.

Rzeczona księga jest zbiorem wielu prywatnych kolekcji.  I to wyróżnia ją i nadaje charakter wyjątkowości. To w końcu pierwsza tak szczegółowa i dokładna próba odtworzenia kolekcji odznak i medali piłkarskiej federacji. I tak mamy możliwość poznania pierwszej odznaki organizacyjnej PZPN wykonanej w 1920 r. przez pracownię grawerską Jakuba Walenty z Krakowa. Odznaka przedstawiam napis PZPN zwieńczony u góry postacią orła, wszystko wpisane w okrąg wieńca laurowego. Jak się dowiadujemy z albumu, metalowa odznaka była kilkakrotnie wznawiana również w wersji ażurowej.

Na zakończenie słowo o autorach. Książka była opracowana przez komitet redakcyjny pod przewodnictwem byłego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Jerzego Domańskiego. W skład redakcji weszli również Irena Grzelak, Tomasz Jagodziński, Adam Jędras, Roman Romanow, Stefan Szczepłek i Andrzej Wypysiński. Wśród tak zacnego grona nie mogło zabraknąć Jerzego Kozińskiego, legnickiego działacza piłkarskiego oraz byłego wiceprezesa PZPN, wielkiego znawcy i miłośnika falerystyki.

I jeszcze jedna dobra wiadomość. Choć ten unikatowy album ukazał się nakładem wydawnictwa Jeden Świat w 2004 roku, do dziś jest dostępny w branżowych księgarniach internetowych.

Z racji tego, że powyższy tekst jest ostatnim przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, chciałbym życzyć wszystkim moim Czytelnikom przeżywania tego radosnego czasu w zdrowiu i ciepłej rodzinnej atmosferze. Niech to będzie okres pokoju i mądrej refleksji!

Maciej Matwiej

img_20161222_102859
Odznaki i medale Polskiego Związku Piłki Nożnej 1919-2004 (fot. M.Matwiej)
Reklamy

2 komentarze Dodaj własny

  1. Tę właśnie księgarnię miałem na myśli Piotrze 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s