Wspomnienie Augustyna Dziwisza, trenera Miedzi w sezonie 1974/1975…

dnia

Stały fragment gry (53) – Panorama Legnicka, 10 stycznia 2017

Wspomnienie Augustyna Dziwisza, trenera Miedzi w sezonie 1974/1975…

W bieżącym roku chciałbym przybliżyć czytelnikom i kibicom sylwetki trenerów pracujących w klubach piłkarskich z Zagłębia Miedziowego. Zacznę od jednego z najznamienitszych, którym bez wątpienia był Augustyn Dziwisz, trener Miedzi Legnica w sezonie 1974/1975.

Dziwisz urodził się w 1918 roku w Królewskiej Hucie, czyli obecnym Chorzowie. Swoje pierwsze piłkarskie kroki wraz z braćmi stawiał w miejscowym Ruchu. Karierę piłkarską kontynuował również w takich klubach jak Haller Chorzów, Czarni Lwów czy Flota Gdynia. Korki na kołku zawiesił już po II wojnie światowej, jako piłkarz Batorego w rodzinnym Chorzowie.

Prawdziwe sukcesy Dziwisz zaczął odnosić dopiero, jako trener. Karierę szkoleniowca zaczął z powodzeniem w Górniku Radlin, z którym zdołał wywalczyć wicemistrzostwo ligi w 1951 roku. Największe sukcesy odnosił jednak z innym Górnikiem, tym najsłynniejszym na piłkarskiej mapie naszego kraju z Zabrza. Na stadionie przy ulicy Roosevelta Dziwisz pracowała w latach 1954 – 1956 oraz 1960 – 1962. W tym czasie zdążył awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej (1955), wywalczyć mistrzostwo (1961) i wicemistrzostwo Polski (1962).

Jako trener prowadził również Szombierki Bytom, Cracovię, Ruch Chorzów, Motor Lublin, Piasta Gliwice, GKS Katowice i Lecha Poznań. Podjęcie pracy w grającej w klasie okręgowej (dzisiejszy odpowiednik trzeciego szczebla rozgrywek) Miedzi Legnica było ostatnim akcentem przebogatej kariery. Śląski szkoleniowiec nie odniósł w piastowskim grodzie nad Kaczawą oczekiwanego sukcesu. Nie znalazł wspólnego celu z drużyną i odszedł po jednym sezonie pracy w Miedzi. Niewielu pamiętających Augustyna Dziwisza z ławki trenerskiej przy Orła Białego wspomina, że był to człowiek nad wyraz ciepły i otwarty. Charakteryzowała go śląska solidność i wysoka kultura osobista. Choć nie udało mu się osiągnąć sportowych sukcesów pozostawił po sobie miłe wspomnienia.

Na zakończenie warto dodać, że Dziwisz miał również epizody współpracy z reprezentacjami. Kilkukrotnie asystował w pierwszej reprezentacji, prowadził również reprezentację B oraz młodzieżowa.

Maciej Matwiej

Maciej Matwiej – historyk, menedżer, autor książki biograficznej „Wojciech Górski – Jeśli w coś mocno wierzysz” o legendzie i wychowanku Miedzi Legnica, bloger, felietonista Panoramy Legnickiej

400px-cracovia_ok63roku
Drużyna KS Cracovia z sezonu 1962/1963. Pierwszy z lewej trener Augustyn Dziwisz (fot. wikipasy.pl)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s