Wspomnienie Stanisława Świerka, trener wszech czasów Zagłębia Lubin…

dnia

Stały fragment gry (58) – 12 lutego 2017

Wspomnienie Stanisława Świerka, trener wszech czasów Zagłębia Lubin…

W styczniu minęło trzynaście lat od śmierci Stanisława Świerka, trenera legendy Zagłębia Lubin, szkoleniowca wszech czasów według kibiców Miedziowych.

Świerk urodził się 19 czerwca 1935 roku w Jurkowie na Nowosądecczyźnie. W wieku dziesięciu lat przeprowadził się z rodziną na Dolny Śląsk. W Długopolu pod Bystrzycą Kłodzką rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną. Na poważnie futbol zaczął traktować w czasie nauki w szkole średniej. Uczęszczanie do Technikum Handlowego i życie w internacie godził z grą w juniorach Olimpii Poznań.  Po ukończeniu technikum wrócił na Dolny Śląsk, gdzie rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Nie przeszkadzało to w kontynuowaniu kariery piłkarskiej, którą rozwijał w Ślęzie Wrocław. W latach 1956 – 1958 odbywał służbę wojskową w klubach Czarni Szczecin i Lotnik Warszawa. Po wojsku grał, jako napastnik w Ślęzie, Stali Rzeszów, Unii Oświęcim i Motorze Lublin.

I właśnie w klubie z Lublina Stanisław Świerk rozpoczął swoją trenerską przygodę. Od grup trampkarskich, z którymi odnosił pierwsze sukcesy, przez juniorów, aż do seniorów zespołu Motoru. Kiedy w 1968 roku obejmował pierwszy zespół z Lublina miał niespełna 33 lata.

Dwa lata później powrócił na Dolny Śląsk gdzie przejął drużynę Moto-Jelcza Oława. Trenerską bluzę przywdziewał również w Odrze Wrocław, dwukrotnie w Górniku Wałbrzych, GKS Tychy, Widzewie Łódź, dwukrotnie w Zagłębiu Lubin, Odrze Opole, Śląsku i Ślęzie Wrocław, do której zawsze wracał jak do domu. Przygodę trenerską zakończył w Lechii Dzierżoniów.

Największe sukcesy odnosił w Zagłębiu Lubin, z którym wywalczył mistrzostwo (1991) i wicemistrzostwo Polski  (1990). W środowisku piłkarskim był uważany za specjalistę od awansów. Do najwyższej klasy rozgrywkowej wprowadzał piłkarzy Zagłębia oraz Śląska Wrocław. Do II ligi awansował z Górnikiem Wałbrzych, Moto-Jelczem Oława i rzeczonym Zagłębiem Lubin.

W 1996 roku w plebiscycie Gazety Robotniczej został wybrany „Trenerem 50-lecia na Dolnym Śląsku”.

Tak trenera wspomina Janusz Kudyba, który zdobywał z Zagłębiem pod wodzą Stanisława Świerka wicemistrzostwo i mistrzostwo Polski: – Był doskonałym psychologiem. Dbał o dobry klimat w drużynie. Była integracja po meczach ligowych, z żonami, z dziećmi. Czuliśmy się zespołem, który szedł za sobą w ogień. Do tego dochodził element ciężkiej pracy na treningach. Wypadkową tego były sukcesy: awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, wicemistrzostwo i mistrzostwa Polski.

Współpracujący ze Świerkiem działacze i piłkarze wspominają trenera, jako człowieka bardzo życzliwego i otwartego na potrzeby innych. Wszyscy wspominają jego ogromną wiedzę o ukochanej dyscyplinie, jaką bez wątpienia była piłka nożna.

Stanisław Świerk zmarł we Wrocławiu 16 stycznia 2004 roku. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Maciej Matwiej

Maciej Matwiej – historyk, menedżer, autor książki biograficznej „Wojciech Górski – Jeśli w coś mocno wierzysz” o legendzie i wychowanku Miedzi Legnica, bloger, felietonista Panoramy Legnickiej

gornik-walbrzych
Górnik Wałbrzych pod wodzą trenera Stanisława Świerka (pierwszy z prawej) – źródło: Blog piłkarski Krzysztofa Truszczyńskiego
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s