Rozmowa z Piotrem Piwowarczykiem, prezesem Młodzieżowego KS Miedź oraz członkiem zarządu OZPN Legnica…

Stały Fragment Gry (68) – 24 marca 2017

Rozmowa z Piotrem Piwowarczykiem, prezesem Młodzieżowego KS Miedź oraz członkiem zarządu OZPN Legnica…

Piotr Piwowarczyk z Miedzią Legnica jest związany od wielu lat. Karierę trenerską rozpoczynał jeszcze w Autonomicznej Sekcji Piłki Nożnej. Od 2010 roku jest prezesem stowarzyszenia Młodzieżowy Klub Sportowy „Miedź” szkolącego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest również działaczem w lokalnych związkach piłkarskich i jednym z lepszych specjalistów od szkolenia dzieci na Dolnym Śląsku.

Maciej Matwiej: Piotrze co słychać w Młodzieżowym KS?

Piotr Piwowarczyk: Mamy się bardzo dobrze. Rozwijamy się, co potwierdza liczba trenujących w klubie dzieci. Gdy w 2011 r. zaczęliśmy pracować z dziećmi, to na pierwszych zajęciach mieliśmy 16 zawodników. Na chwilę obecną mamy zapisanych 320 piłkarzy. Realna liczba stale uczestniczących w treningach, to 270 zawodników. Mamy osiem grup szkoleniowych w siedmiu rocznikach. Klub zatrudnia w sumie 17 osób, w tym 16 trenerów z uprawnieniami i licencjami związkowymi. Także nie ma ludzi z przypadku. Dodam, że udało nam się po sześciu latach uzyskać dotację z Urzędu Miasta w wysokości 10 tysięcy złotych. Na pewno te pieniądze pomogą w rozwoju klubu. Bardzo się cieszymy, że urząd nas zauważył.

MM: A jak wygląda obecnie współpraca z Akademią Miedzi Legnica?

PP: Do stycznia, czyli do końca kadencji dyrektorskiej Marka Śledzia układała się dobrze. W tej chwili czekamy na informację, kto będzie zarządzał akademią i z kim będziemy mogli rozmawiać na tematy szkoleniowe. Z Krzyśkiem Kądziołką, który koordynuje sprawy organizacyjne mam dobry kontakt, ale spraw szkoleniowych nie omawiamy. Dla dobra i rozwoju zawodników jesteśmy gotowi i chętni do współpracy. Warto dodać, że w akademii trenują nasi wychowankowie z rocznika 2005 i 2006. Również z rocznika 2007 jest dwóch chłopców, którzy przeszli pozytywnie testy. Tak więc  założenia, aby najlepsi zawodnicy trafiali do Akademii Miedzi Legnica są realizowane.

MM: Piotrze jesteś członkiem zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej Legnica. Działasz również w strukturach Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.  Czym się zajmujesz w strukturach tych organizacji?

PP: W Okręgowym Związku Piłki Nożnej jestem członkiem zarządu, wiceprzewodniczącym wydziału szkolenia oraz trenerem-koordynatorem. W Dolnośląskim ZPN jestem zaś członkiem wydziału szkolenia. Można powiedzieć, że generalnie zajmuję się w związkach szkoleniem. Koordynuję również szkoleniem najmłodszych, czyli grup orlik i żak. Liga trawiasta, liga halowa, czyli turnieje dla najmłodszych zawodników. Do mnie spływają sprawozdania z tych imprez. Oczywiście zgodnie z wytycznymi centrali związkowej turnieje dla najmłodszych są rozgrywane bez klasyfikacji końcowej. Tak naprawdę klasyfikację znam tylko ja. Na tym etapie punkty dla dzieci nie są istotne.

MM: Jakie sukcesy ma OZPN Legnica za drugiej kadencji prezes Marii Kajdan?

PP: Widzę, że w tej kadencji jest wielu młodych ludzi, którzy zaczynają zmieniać wizerunek Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Zmieniać wizerunek, ale też dynamizować jego prace. I to bez wątpienia jest zasługa prezes Kajdan, która taki zespół sobie dobrała. Prezes wyraźnie podkreśla, że związek jest dla klubów. Ma im pomagać i ułatwiać piłkarską egzystencję. I tak to się odbywa w legnickim związku. Pod tym względem postrzegam Marię Kajdan, jako dobrego menadżera. Nie pamiętam, aby za obecnej kadencji jakikolwiek klub został w czymś pominięty albo pozostał bez pomocy związku. Posłużę się przykładem. Mamy w związku osobę, która dedykowana jest do pomocy klubom przy zakładaniu kont na elektronicznym portalu służącym do komunikacji. Dla młodszych osób sprawa może wydawać się mało poważna, ale dla wielu działaczy prowadzących kluby w „B” klasie, którzy są w wieku 60 plus, jest to realny problem. I związek wychodzi w takich sprawach na przeciw ich oczekiwaniom.

MM: A nie razi cię słaby marketing OZPN? Słaba strona internetowa, minimalna komunikacja ze stronami zainteresowanymi? Wygląda to mało profesjonalnie. Oceniam to, jako marketingowiec z doświadczeniem. Brakuje mi w Legnicy informacji z bieżącej działalności związku.

PP: Mówisz o legnickiej piłce, ale pamiętaj, że pani prezes zarządza okręgowym związkiem, a to nie jest tylko Legnica. To inne miasta z byłego województwa plus wiele wiejskich klubów. Pytanie zasadnicze, czy ta medialność jest potrzebna?

MM: Piotrek… w dzisiejszych czasach, pytasz czy jest to potrzebne? Zobacz jak profesjonalnie do tematu podszedł DZPN i prezes Padewski. Otwartość na media, to podstawa w piłce. Nie ma futbolu bez mediów.

PP: Myślę, że to kwestia rzędu wielkości. Andrzej Padewski jest wiceprezesem PZPN i prezesem DZPN. Inna skala. OZPN jest tylko odnogą związku wojewódzkiego. W Wałbrzychu i Jeleniej Górze wygląda to podobnie jak w Legnicy. Informacje do mediów dochodzą. Teraz wprowadziliśmy system rozliczania diet sędziowskich. To jest duży plus dla klubów i o tym media lokalne pisały. Funkcjonowanie związku lokalnego to wiele składowych. Komunikacja jest jednym z nich, ale nie jest najważniejsza.

MM: Na zakończenie chciałbym spytać o upragniony przez kibiców awans Miedzi do ekstraklasy? Doczekamy się już w tym sezonie?

PP: Jako kibic bardzo bym pragnął tego awansu. Jako działacz również, bo to podniosłoby prestiż związku. I tak OZPN Legnica jest najprężniej działającym związkiem na Dolnym Śląsku. Mamy najwięcej klubów w rozgrywkach, w tym jeden w ekstraklasie i dwa w I lidze. Jesteśmy mocną lokalną organizacją piłkarską. Awans Miedzi do ekstraklasy tylko potwierdziłby siłę regionu. Chciałbym, ale… będzie ciężko. Kandydatów do awansu jest wielu: GKS Katowice, Chojniczanka i Zagłębie Sosnowiec. Ostatniego słowa nie powiedział Górnik Zabrze, który ma ogromny potencjał i przepiękny stadion.  Potencjał w drużynie trenera Tarasiewicza na pewno jest. Mankamentem może być linia ataku. Nadal nie widać klasycznej „dziewiątki”. Dużym plusem jest natomiast terminarz. Jedenaście meczów na własnym stadionie. To trzeba wykorzystać. Na pewno jest duża szansa. Bądźmy dobrej myśli.

MM: Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.

PP: Dziękuję!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Piotr Piwowarczyk – prezes Młodzieżowego KS „Miedź” oraz członek zarządu OZPN Legnica (fot. M.Matwiej)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piotr Piwowarczyk – prezes Młodzieżowego KS „Miedź” oraz członek zarządu OZPN Legnica (fot. M.Matwiej)

piotr piwowarczyk
Pozdrowienia P.Piwowarczyka dla czytelników „Stałego Fragmentu gry” (fot. M.Matwiej)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s